Blog dosud nebyl aktivován. Jako potvrzení Vám byl odeslán e-mail, obsahující aktivační klíč. Pokud jste vlastníkem tohoto blogu a nedostali jste aktivační e-mail, nebo jste jej omylem smazali, přihlaste se prosím a nechte si jej poslat znovu.

Kočky,kocouři a koťata

Americká krátkosrstá kočka

18. září 2009 v 13:57 | Anča


american_shorthair2-igallery-image0000335-002.jpgHistorie a původ plemene

První krátkosrsté kočky se do Ameriky dostaly s evropskými kolonisty koncem 15. století. Lidé byli zvyklí brát si s sebou kočky na cesty, neboť chránily lodě před hlodavci. Postupně byly kočky všude tam, kde se usídlovali kolonisté.

Americká krátkosrstá kočka je obdobou evropské kočky na americkém kontinentě. Vznikla ustálením typu a barev u obyčejných domácích koček. Původně byla chována na hubení hlodavců jako kočka pracovní. Až koncem třicátých a začátkem čtyřicátých let byly chovány jako plemeno.

Povaha a charakter

Tato kočka se velice podobá evropské krátkosrsté kočce, ale i přesto jsou mezi nimi rozdíly. Americká krátkosrstá kočka je již od útlého věku až po dospělost velmi hravá, a proto je velmi ráda, když má okolo sebe veliký prostor a dostatek potřeb na hraní. Je šťastná, pokud ji vezmete na procházku a dovolíte ji vylézt na strom. Toto plemeno je nenáročné, odolné a velmi chytré, a proto vychází dobře s jinými kočkami a dokonce i se psy.

Popis a vzhled

Americká krátkosrstá kočka je středně velká až velká a poměrně mohutně stavěná. Dobře vyvinutá ramena lemují širokou a prostornou hruď. Jako svalnaté tělo má i osvalené nohy s těžkými kostmi. Tlapky jsou kulaté a silné a ocas se zbíhá do špičky. Hlava má kulatý tvar a je delší než širší. Nos je mírně projmutý a přechází ve čtvercovou hlavu. Středně velké uši jsou široce posazené od sebe. Oči mají kulatý tvar.

Srst americké krátkosrsté kočky se vyvíjela v drsných klimatických podmínkách na severu USA, proto má docela tvrdou texturu. Tvrdost srsti se může měnit podle ročního období. Dnes se toto plemeno vyskytuje ve stejných barvách jako kočka evropská. Nejkrásnější je v barvě stříbřitě černě mramorované.

Standard plemene

Americká krátkosrstá kočka spadá dle standardu mezi takzvané těžké typy. To se výrazně projevuje stavbou a velikostí těla u kocourů.

Základní péče

Srst tohoto plemene se udržuje dobře. Srst postačí jednou za týden vykartáčovat a poté přetřít semišovým hadříkem, aby se zdůraznil lesk srsti. Pokud kočka líná, je dobré použít masážní rukavici nebo gumový hřeben k vyčesávání mrtvých chlupů.

Zajímavost

Zvláštním znakem u tohoto plemena jsou dobře vyvinuté čelisti.

Americký kerl krátkosrstý a dlouhosrstý (American Curl Longhair and Shorthair)

18. září 2009 v 13:43 | Anča

Historie a původ plemene

Původ plemene americký kerl je spojen s ochočením bezdomovské kočky ve městě Lakewood. V rodině Ruga se v červnu 1981 objevila dvě koťata se zvláštním tvarem uší a s hedvábnou srstí. Jedno bylo černé, druhé bílé a obě byla dlouhosrstá. Byla pojmenována Shulamith a Panda. Panda se po několika týdnech ztratila a tak se Shulamith stala původkyní tohoto plemene. V roce 1981 vrhla čtyři koťata, z toho dvě měla stejně stavěné uši. Toto plemeno se předvedlo v Kalifornii a bylo uznáno v USA v roce 1983. V Evropě se tyto kočky vyskytly až v roce 1995 a zatím nejsou FIFe a Britskou koordinační radou uznány pro vzácné plemeno kočky.

Povaha a charakter

Typický pro vzhled americké kadeřavé kočky jsou její uši tvaru půlměsíce. Srst této kočky je zkadeřená (lehce zvlněná) a polodlouhá. Výsledkem vnitroplemenného křížení vznikl krátkosrstý kerl, což svědčí o možnostech inbreedinga mezi kerly. Toto plemeno má zajímavě vykroucené uši, které dávají kočce výraz překvapení. Díky těmto uším dostalo plemeno i své pojmenování. Tuto zvláštnost uší dědí polovina koček tohoto vzácného plemene. Tyto kočky jsou velmi společenské a přátelské k lidem. Jsou také velmi inteligentní a mají velmi dlouhé dětství. I v dospělosti si velmi dlouho udržují chování kotěte. Jsou snadno adaptabilní téměř v každé situaci a dokážou si také udržet dobré vztahy s ostatními zvířaty.

Popis a vzhled plemene americký kerl

Tato kočka je střední velikosti a dosahuje hmotnosti 3 až 5 kg. Hlava má tvar klínu, je mírně delší než širší. Nos je přímý a mírně dlouhý. Uši jsou stočené dozadu, oči připomínají tvar vlašského ořechu. Ocas se zužuje do špičky a je silný.

Standard plemene

Plemeno americký kerl spadá do skupiny krátkosrstých koček a chovatelské organizace, které je uznávají, jsou TICA a CFA.

Péče o amerického kerla

Toto plemeno nevyžaduje žádnou zvláštní péči.Zdroj:miciny.cz

Britská krátkosrstá kočka

10. září 2009 v 17:46 | Anča

Britská krátkosrstá kočka se poprvé začala chovat kolem roku 1900 ve Velké Británii. Byla vyšlechtěna křížením perských koček a domácích krátkostrstých koček s mohutnou stavbou těla. Nejprve byla chována pouze v modré variantě, později se objevily další barevné varianty a v současnosti se chová ve všech možných barevných variantách. Britská krátkosrstá kočka je jedním z nejoblíbenějších plemen čistokrevných koček zejména pro svou přítulnou povahu, hebkou srst a pěknou tělesnou stavbu.

Charakter

Britské krátkosrsté kočky mají milou a přítulnou povahu, v mládí jsou velmi hravé. Snášejí se s ostatními domácími zvířaty a dovedou se zabavit i samy i když dobu čekání na svého pána si převážně krátí spánkem. Britské krátkosrsté kočky jsou vhodné pro chovatele, kteří chtějí mít pokojného domácího mazlíčka.

Standard

Britská krátkosrstá kočka je středně velká až velká. Má krátkou hustou srst s bohatou podsadou. Hlava je velká, kulatá s masivní lebkou, nos je krátký, široký a rovný. Uši jsou malé, mírně zakulacené a široce posazené. Oči jsou velké a kulaté a mají žlutou až měděnou barvu (u barevných variant jsou povolené i modré a zelené oči).

Zbarvení srsti

Základní barvy

Britské krátkosrsté kočky se původně vyskytovaly pouze v modré barvě, v současnosti se chovají i v barvě bílé, černé, lila, krémové, čokoládové, červené a v mnoha jejich želvovinových variantách.

Černá britská krátkosrstá

Popis-
Srst: stejná černá barva, nejsou žádné barevné variety. Bílé chloupky po těle jsou nežádoucí. Malá koťata mohou být lehce zrzavá, toto zbarvení přibližně v půl roce mizí. Pokud se černé britky sluní na slunci, může jejich srst získat hnědavé, nežádoucí zbarvení.
Oči: jiskřivé oranžové nebo měděné.
Hlava: kulatá, široká s krátkým nosem. Černý čenich. Uši se zaokrouhlenou špičkou.
Tělo: stejné jako u ostatních britek, polštářky tlapek černé.
Povaha: milá společnice a přítulná

Bílá britská krátkosrstá

Popis-
Srst: krátká, hustá, bílá, bez odstínů žluté a našedlé.
Oči: velké, kulaté, oranžové. Každé oko může mít různou sytost barvy. Uši zakulacené.
Hlava: kulatá, široká, rovný nos, čenich má růžovou barvu.
Tělo: silné, robustní, polštářky tlapek mají růžovou barvu.
Povaha: vypadá perfektně a stejně tak vystupuje.
Variety: s modrýma očima, s oranžovýma očima, s nestejně zbarvenýma očima

Krémová britská krátosrstá

Popis-
Srst: krátká, hustá podsada, jemná na dotek.Zbarvení jednobarevné, krémové, bez bílých znaků.
Oči: velké, kulaté, měděné, oranžové, zlaté. Oříšková barva je vada, oproti minulosti, byly povoleny.
Hlava: kulatá, široká, růžový čenich. Uši jsou zakulacené.
Tělo: silné, podsadité. Tlapky mají růžovou barvu.
Povaha: přítulná a velmi milá
Variety: žádné.


Modrá britská krátkosrstá

Popis-
Srst: krátká, hustá podsada. Barva světle až středně modrá. Mramorování je nežádoucí. Tygrování se může objevit u malých koťat, ale za pár měsíců zmizí.

Oči: velké, kulaté, měděné nebo oranžové.
Hlava: kulatá, modrý čenich, uši zakulacené.
Tělo: podsadité, tlapky jsou modré barvy.
Povaha: milá, přítulná, vyrovnaná, ale zároveň rozmazlená princezna. Má zvláštní zvukové projevy. Není tak hlučná, jako siamky, ale její zvuková konverzace je velmi výřečná. Její hluboké, hrdelní mňau zní v mnoha tónech .
Variety: Někdy je chatresská kočka považována za varietu britských krátkosrstých, jindy za samostatné plemeno. Tyto kočky byly vyšlechtěny v klášteře CHartrese ve Francii. Jsou silnější a větší než modré britky, mají protáhlejší obličeje a šedivější barvu srsti. Jsou si na první pohled velmi podobné.

Modrokrémová britská krátkosrstá

Popis-
Srst: krátká, hustá, bez známek tygrování. Světle modrá a krémová nesmí tvořit žádné skvrny. Optimální je velmi světlé zbarvení. Světlé chloupky jsou jemnější na dotek, než modré.
Oči: velké, kulaté, měděné , oranžové nebo zlaté.
Hlava: kulatá,modrý čenich, uši zakulacené.
Tělo: podsadité, tlapky růžové, modré nebo směs obou barev.
Povaha: velmi živá, zvědavá.
Variety: nejsou žádné.

Mramorovaná britská krátkosrstá

Popis-
Srst: Mramorování má jasně červenou barvu. Srst je krátká, jako plyšová. Jasně je vidět kresba srsti. Na nohou má jakoby náramky.
Oči: velké, kulaté, měděné až zlaté. Od koutku vnějšího oka se táhne dobře viditelný pruh.
Hlava: Kulatá, široká, čenich má jasně červenou barvu. Uši zakulacené.
Tělo: stejně jako ostatní britky, podsadité. Barva tlapek červená.
Povaha: přátelská, přítulná.
Variety: První varieta má na boku kresbu, která vypadá jako obláčky.
Druhý typ má kresbu podobnou spirálám. Je to klasický typ. Má na hřbetě tři pruhy , na hrudi náhrdelník, na čele kresbu do M. Obě strany těla mají mít stejnou kresbu.
Další varieta je Sříbřitá černě mramorovaná britská krátkosrstá kočka s klasickou kresbou.

Želvovinová britská krátkosrstá

Popis-
Srst: krátká a hustá a černé, červené, krémové skvrny by měly být stejnoměrně rozdělené po celém těle. Pokud mají na hlavě tkz. plamínek - lysinku, jedná se o zvlášť ceněné jedince.
Oči. velké, kulaté, oranžové nebo měděné.
Hlava: kulatá, čenich je černé barvy.
Tělo: podsadité, silné, tlapky růžové, černé nebo černorůžově skvrnité.
Povaha: bystrá a okouzlující. Má přezdívku Tortie-Želvička.
Variety: Želvovinová s bílou barvou (podobná želvovinové a navíc má bílé barvy) nebo modřeželvovinová s bílou (má místo černé barvy barvu modrou a krémovou).

Dvoubarevná britská

Popis-
Srst: krátká , hustá s pravidelnými plochami. Barevné skvrny mají být i po tvářích a nejlepší je i lysinka na obličeji.
Oči: velké, kulaté, měděné nebo oranžové. Zelené jsou považovány za vadu.
Hlava: kulatá, čenich růžový nebo odpovídající barva skvrnám po těle. Uši jsou zakulacené.
Tělo: svalnaté, podsadité. Tlapky mají růžovou barvu nebo barvu obdobnou jako skvrny.
Povaha: přítulná
Variety: Celkem jsou čtyři formy. I. černobílá, II. modrobílá, III. červenobílá, IV. krémovobílá.

Kouřová britská krátkosrstá

Popis-
Srst: krátká , hustá, spodek srsti má světlou až stříbrnou barvu, hotrní část je černá.
Oči. velké, kulaté, měděné, zlaté, oranžové.
Hlava: kulatá, černý čenich. Uši zakulacené.
Tělo: podsadité. Tlapky mají černé polštářky.
Povaha: přítulná, milá.
Variety: Jsou dvě kouřová britská krátkosrstá a to v barvách černé a modré.

Britská krátkosrstá kočka činčila

Popis-
Srst: krátká, hustá, bílá, na bocích, hlavě, ocásku a na uších má tmavé zabarvení. Barva podsady by měla být co nejbělejší. Barva zabarvení může být jako obvykle u britských koček, i hnědá.
Oči: kulaté, velké, barva očí zelená, černě orámované. Podstatný rozdíl oproti ostatním britským kočkám.
Hlava: kulatá, široká, růžový čenich, uši zakulacené.
Tělo: statné, tlapky růžové nebo v barvě zabarvení pesíků.
Povaha: spokojená, vyrovnaná.
Variety: různé zbarvení konečků srsti.
 
 

Reklama